Ana sayfa Pratik Bilgi Gençleştiren Besinler Nelerdir ?

Gençleştiren Besinler Nelerdir ?

747
0
PAYLAŞ

Gençleştiren Besinler Nelerdir?

Tarih boyunca insanlar daha uzun yaşamak, kendilerini genç hissetmek için uğraşmışlardır. Hekimler, eczacılar insanı gençleştirecek yöntemler üzerinde uğraşmışlardır. Yüz kırışıklıkları, kemik erimesi gibi yaşlılıkla gelen sorunlar tüm herkesin korkulu rüyasıdır. Ancak günde birkaç kez düzenli olarak alınabilecek besinler sayesinde yaşlılığın etkilerini uzun süre ertelemek olanaklıdır. Sadece vücut organlarını değil, dış görünüşü de genç tutan bu besinler herkesçe tüketilmelidir. Besinlerin dışında bol su tüketimi de insanın yaşlılığa geçişini ertelemektedir. Yağlı besinler ise aksine yaşlılığa geçişi hızlandırmaktadır. Peki, gençleştiren besinler nelerdir?

Cildin Dostu Gıdalar

İnsan cildinin genç görünmesini sağlayan birçok besin türü bulunmaktadır. Özellikle mineral ve vitamin yönünden zengin gıdalar gençleştirici besinler arasına girer. İyi bir Omega-3 kaynağı olan ceviz tüketilmesi bu yönden önemlidir. Yine badem, fındık ve fıstık gibi kuruyemiş türleri de genç kalmak için tüketilebilir. Ancak bu ürünler yüksek kalorili olduğundan dengeli ve az tüketilmelidir. Ay çekirdeği ise güvenilir bir E vitamini kaynağı olarak bilinmektedir.

Gençleştiren Meyve ve Sebzeler

Üzüm çekirdeğinde bulunan bir madde insan cildi için çok iyi bir antioksidandır. Likopenin en bol bulunduğu gıdalardan olan domates, cildi sıkılaştırma özelliği nedeniyle fazla tüketilmesi gereken bir besindir. Cilt için yararlı olabilecek çeşitli maddeler içeren kuru üzüm, şarap ve pekmez gibi ürünlerin de tüketilmesi önemlidir.

Soya filizi, vücudun kendine ait olan hormonları kadar vücutta etkili olabiliyor. Bu sayede cildi gerginleştiren ve genç tutan soya filizi gençleşmek için tüketilebilecek gıdalardan. Tavuk ise bol protein içerdiğinden liflerin kendini yenilemesini sağlıyor ve bu da vücudun yenilenip genç kalmasını sağlıyor. Sarımsak, bağırsak bakterilerinin kokuşma yapmasını engellerken tansiyonu da dengeliyor. Bu sayede genç kalmaya yardımcı oluyor.Daha öncede bir makalemizde dinç bir yaşlılık ile ilgili konuya değinmiştik isteyen arkadaşlar bu yazımızı da okuyabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here