Ana sayfa Sağlık Doğru Nefes Almanın Faydaları

Doğru Nefes Almanın Faydaları

1935
0
PAYLAŞ

Doğru Nefes Almak İçin Ne Yapmalı ?

 

Sağlıklı yaşama bakış açısı, bilgiye kolay ulaşmaya başladığımız günden beri farklı bir bakış açısına ulaştı. Yediğimize, içtiğimize, aktivitelerimize farklı bir bakış açısı ile bakmaya başladık. Sağlık ile başlayan cümlelerimiz artmaya başladı; sağlıklı cilt, sağlıklı düşünce, sağlıklı yiyecek, içecek, sağlıklı yaşam, sağlıklı düşünce ve daha çok arttırabileceğimiz pek çok örnek. Son günlerde dikkatimizi çeken bir başkası sağlıklı nefes alma.

 

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren, kimsenin yap demeden yaptığımız nefes almanın da sağlıklısı olur mu?

 

Beden sağlığımız için en önemli aktivitelerden olan nefes almak, doğru yapılmadığında akciğerlerimizden, kalbimize kadar pek çok organımızı olumsuz etkileyebiliyor. Peki ya nasıl doğru nefes alabiliriz? Bu konuda uzmanların sayısı her geçen gün artıyor. Doğru nefes teknikleri ile sadece beden sağlığımızın değil, ruh sağlığımızın da hızlı bir şekilde iyileşebileceği veya mevcut durumundan daha iyi hale gelebileceği savunuluyor.

 

Günlük yaşamımızda doğru nefes almayı başarabiliriz;

 

 Sağlıklı solunum için burnumuzdan nefes almak çok önemlidir. Burnumuzdan nefes aldığımızda, burnumuz içindeki kıllar, dışarıdan gelebilecek yabancı maddeleri filtreleyecek ve akciğerlerimize yabancı maddelerin gitmesini engelleyecektir. Ayrıca solunan havayı ısıtıp, nemlendirerek akciğerlerimize gönderecektir.

 

Soluk alıp verirken diyaframın kullanılması önemlidir. Nefes aldığımızda göğüs kafesi değil diyaframın hareket etmesi gerekiyor. Diyafram solunumuyla akciğerlerimizin her köşesini temiz hava ile doldurabiliriz, aynı şekilde kirli havayı boşaltırken, akciğerimizdeki tüm kirli havayı boşaltabiliriz. Diyafram hareketi aynı zamanda göğüs ve karın boşluğundaki basıncı dengeleyecektir.Temiz havayı bedenimize doldururken daha hızlı, kirli havayı bedenimizden boşaltırken daha yavaş olmalıyız.

 

 Nefes alışımız neden bozulur?

 

Kronik veya akut gelişen hastalıklar, nefes düzenimizde geçici veya kalıcı değişimlere sebep olabilir. Ancak herhangi bir rahatsızlığı olmayan pek çok insanında doğru nefes almadığı ve doğru nefes almadığı

için pek çok hastalığa davetiye çıkardığı biliniyor. Stres, aceleci davranışlar, hızlı duygu değişimleri (sinirlenmek, endişelenmek, korkmak vb), fiziksel aktivitelerin azalması ve kapalı alnalarda çalışma da doğru nefes almamızın engelleri arasında.

 

 Basit bir nefes egzersizi önerisi;

 

İhtiyacımız olan malzeme sadece bir kitap. Kendinizi rahat hissedeceğimiz bir ortamda sırt üstü uzanın. Hazırladığınız kitabı göbek deliğinizin altına yerleştirin. Kitabın her nefes aldığınızda yükselmesi, her nefes verdiğinizde alçalması gerekiyor. Bu hareketi 3 dakika boyunca tekrarlayın. Sonrasında kitabı göbek deliğinizin üzerine yerleştirin. 3 dakika boyunca, nefes aldığınızda kitap yükselecek, verdiğinizde alçalacak şekilde nefes almaya devam edin. Sonraki üç dakikada göbek deliğimizin altının ve üstünün birlikte hareket edeceği şekilde nefes almaya devam edin. Son olarak da hem karnımız hem göğüs kafesimiz birlikte hareket edecek şekilde nefes almaya devam edelim. Yaklaşık 12 dakika süren bu egzersiz sonrasında, nefes almadaki sağlığı bedeninize taşımış, kanınızdaki oksijen miktarını arttırmış, metabolizmanızı hızlandırmış, toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırmış, kendinizi çok daha zinde hissediyor olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here