Ana sayfa Yemek Hangi Balık Nasıl Pişirilir

Hangi Balık Nasıl Pişirilir

871
0
PAYLAŞ

Hangi Balık Nasıl Pişirilmeli

Ülkemiz, yeraltı kaynakları, tarım ürünleri, doğal güzellikleri ile oldukça zengin imkanlara sahip bulunuyor. Ülkemizin nimetleri karada olanlarla sınırlı kalmıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan vatanımızda, balık çeşitleri de oldukça fazla bulunuyor. Balık eti tüketmenin faydalarını uzmanlar pek çok mecrada anlatıyorlar. Balık tüketiminin bu kadar önemli olması ve ülkemizde bol bulunması, balık yemeye yönelimi arttırıyor. Her balık aynı yöntemle pişirilmez iken, her birinin lezzeti de pişirilme şekline göre değişiklik gösteriyor.Balık pişirmek ayrıca ayrı bir ustalık isteyen bir durum diyebiliriz.Balık aldığımızda pişirmenin yanı sıra daha önceki yazılarımızda balık nasıl saklanır makalemizi de okuyabilirsiniz.

Hangi Balık Ne Şekilde Pişirilmeli?

  1. Çipura

Çipura, her mevsimin vazgeçilmezi olan lezzetli bir balık olarak biliniyor. Buğulaması, çorbası, fırını ve ızgarası yapılmakla birlikte, en çok ızgarada pişirilmiş veya fırınlanmış hali tavsiye ediliyor.

  1. Hamsi

Hamsi, her türlü şekli yapılarak yenilen bir balık türüdür. Izgara, tava, buğulama, fırın, yahni, pilaki bunlar arasında sayılabilir. Ancak, en çok tavsiye edilen pişirme şekilleri tava ve buğulama halidir.

  1. İstavrit

Bu balık, Ekim ve Şubat ayları arasında tavada veya ızgarada pişirilerek tüketilebilir.

  1. Kalkan Balığı

Kalkan balığının en lezzetli zamanı Ocak ayının sonun ile Mart ayının ortaları arasında bulunuyor.

Buğulaması ve kağıt kebabı yapılsa da en çok tavsiye edilen pişirme şekli tava hali oluyor.

  1. Kefal

Kefal ’in yaz aylarında tüketilmesi lezzetinin iyi olmayacağı gerekçesi ile tavsiye edilmiyor. Buğulama ve pilaki şeklinde tüketilebildiği gibi, fümeleme şeklinde pişirilmiş halinin tüketilmesi tavsiye ediliyor.

  1. Levrek

Levrek, buğulama olarak veya kağıt kebabı şeklinde tüketilebilir. Ayrıca çeşitli soslar ile de lezzetli deneyimler yaşatabilir.

  1. Palamut

Palamutun en yağlı dönemi Ocak ayı olduğundan, bu dönemde yapılan fırın palamutun çok lezzetli olduğu bilinir.

  1. Lüfer

Lüfer, en yağlı dönemini Eylül ortasından Ocak sonuna kadar olan zamanda geçiriyor. Bu nedenle, bu dönemde yapılan ızgarasının oldukça lezzetli olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra, pilaki, tava, buğulama ve kağıt kebabı şeklinde de tüketilebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here