Ana sayfa Sağlık Ökse Otunun Faydaları

Ökse Otunun Faydaları

597
0
PAYLAŞ

Ökse Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Anadolu’nun her köşesinde ayrı ayrı şifalı bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler modern tıptan önce hastalıkların tedavisi, mikropların bedenden dışarı atılması için sıklıkla kullanılan bitkilerdir. Hatta bu bitkiler bugün bile birçok televizyon programlarında sabah kuşaklarına çeşitli programlar ve uzmanlar aracılığıyla konu oluyorlar. Bu makalede günümüzde sıklıkla kullanılan ökse otu ve ökse otunun faydaları anlatılacaktır.

 

  1-)Nerelerde bulunur?

 

Günümüzde şifalı olduğu bilinen bitkilerin başında ökse otu gelmektedir. Bu şifalı bitki, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde farklı isimlerle biliniyor olmasına rağmen en yaygın bilinen ismi ökse otudur. Ağaçta yetişen ökse otu, bulunduğu dalların üst kısımlarında yer alır ve bulunduğu ağacın yaprakları koyu yeşilden ziyade daha açık bir renge sahiptir. Ökse otuna gösterilen ilgi her geçen gün arttığından dolayı bu bitkiyi günümüzde her aktardan temin edebilirsiniz.

  2-)Ökse otunun faydaları nelerdir?

 

Modern tıptan önce obalardaki şifacı bilge insanların yılın belli zamanında topladığı bu bitkinin birçok faydası vardır. Eskiden en çok epilepsi (sara) hastalarının tedavisi için kullanılıyordu. Günümüzde dahi epilepsi hastalarının destekleyici tedavisinde ökse otu aranılan ve tavsiye edilen bir şifa kaynağıdır. Ayrıca çeşitli yağlar karıştırılarak hazırlanan ökse otu merhemi vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ve hızlıca tedavi edilmek istenen yaraların tedavi edilmesinde kullanılır. Ayrıca bu bitkiyi uzmanların verdikleri tariflere uygun olarak çay olarak hazırlayabilirsiniz. Ökse otunu kullanarak hazırladığınız çaylar günde iki kere kullanılması durumunda normal çayın sebep olduğu bazı hastalıklara ve şeker hastalığına iyi gelmektedir.

 

  3-)Ökse Otunun Zararı var mıdır?

 

Doğada her şeyde olduğu gibi ökse otunda da fazla tüketim bazı sağlık sorunlarına sebep olur. Bundan dolayı doktorunuzun bilgisi dahilinde aşırıya kaçmadan tüketmenizde yarar var. Ayrıca bu bitkinin, yılın sadece belirli aylarında doğadan toplanması gerektiğini bilmeniz gerekir. Meyvesini çiğneyerek yemek veya yutmak ise şifa getirmeyeceği gibi birçok sağlık sorununa sebep olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here