Ana sayfa Sağlık Soğuk Algınlığı Ve Gripten Korunma Yolları

Soğuk Algınlığı Ve Gripten Korunma Yolları

729
1
PAYLAŞ

Soğuk Algınlığı Ve Gripten Korunma Yolları

 

Grip, Influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşan, ateşin 39°C üzerine çıkması ile tetiklenen bir hastalıktır. Eklem ve kaslarda ağrı, halsizlik, titreme, bitkinlik, kuru öksürük ve baş ağrısı ile başlayan enfeksiyon hastalığıdır. Çocuklarda, yaşlılarda, böbrek hastalığı olanlarda, akciğer hastalıkları gibi kronik hastalığı olan kişilerde grip, çok ağır geçmekle beraber sonucu ölüme bile varabilen ciddi sonuçlara varabilir. Grip toplumda soğuk algınlığı ile karıştırılabiliyor. Karıştırmamaya dikkat etmek gerekir.

 

Soğuk algınlığı; vücutta hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi hafif belirtileri olan bir hastalıktır. Grip gibi ağır atlatılmadığı için yatak istirahatine gerek kalmaz. Peki soğuk algınlığı ve gripten korunma yolları nelerdir?

 

Özellikle kış aylarında yaygın olan bu hastalıklardan basit çözümler ile kurtulabilirsiniz. Hava durumuna göre giyime dikkat edilmeli terletecek ya da üşütecek kıyafetler giyilmemelidir. Dengeli beslenmek, mevsim meyvelerini tüketmek, C vitamini almak, yeterli su tüketmek, spor yapmak, sigara içmemek ve stres altında kalmamak en kolay korunma yollarındandır. Bunların dışında grip aşısı da etkili bir yöntemdir. Fakat grip aşısını kesinlikle doktorunuza danışmadan yaptırılmamalıdır. Grip aşısı gerek görülmeyen kişilerde kesinlikle yaptırılmamalı sonucu kötü olabilir hatta ölüme bile yol açabilir. Peki, hastalığa yakalanınca neler yapılmalıdır?

 

Hastalığa yakalanınca başkalarına bulaşmaması için dikkat etmek gerekir. Hapşırırken mutlaka tek kullanımlık mendil kullanarak ağız kapatılmalıdır. Kullanılan mendiller mutlaka çöpe atılmalı, açıkta bırakılmamalıdır. Mutlaka öksürdükten ve hapşırdıktan sonra eller yıkanmalıdır. Hastanın kullandığı alanın günde 2 kere tozunu almalı, çamaşır su ve deterjan koyulmuş sıcak su ile silinmelidir. Hastalığın geçmesi için bol bol meyve tüketilmelidir. Yatak istirahati yapılmalı, bol bol dinlenilmelidir. Sıcak sıvı tüketmekte hastalığın hızlı atlatılmasında yardımcı olabilmektedir. Bitkisel karışımlarda tabi ki bu safhada yardımcı olabilecektir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here