Ana sayfa Sağlık Greyfurtun Faydaları Nelerdir ?

Greyfurtun Faydaları Nelerdir ?

466
0
PAYLAŞ

Greyfurtun Faydaları Nelerdir ?

Greyfurt nasıl bir meyve ? Turunçgiller familyasından olan bu meyve, acı tadıyla bilinir. Bu acı tadın yanında gayet ekşimsi bir tada da sahiptir. Adeta vitamin, mineral deposudur. Özellikle çok zengin C vitamini kaynağıdır. Genel olarak bakıldığında enerji vermesi ve hastalıklara karşı dayanıklılık sağlama özelliği vardır. Posa bakımından da çok zengin bir meyvedir.

İçeriği ve Çeşitleri

Sadece C vitamini değil A, E, C ve K vitaminleri de içeren bu meyvede ayrıca Tiamin, Pantotenik asit, Piridoksin, demir, bakır, magnezyum, kalsiyum, selenyum, fosfor ve Niasin de bulunur.

Greyfurtun çok sayıda çeşidi vardır. Farklı bölgelerde farklı isimler alır. Bu çeşitler Henderson, White Marsh, Star Ruby, Rio Red ve Ruby Red olarak sıralanabilir. En fazla bulunan greyfurt türü Ruby Red olmaktadır.

Greyfurt Neye İyi Gelir ?

Bu meyvenin faydaları saymakla bitmez. Her gün yapılan araştırmalar bilinen faydalarına bir yenisini daha ekler. Soğuk algınlığına iyi gelir, kalbi korur, cildi güzelleştirip pürüzsüz kılar, varislere faydalıdır, uykusuzluğu giderip rahat uyku imkanı sağlar, stresi engeller, depresyonu azaltıcı etkisi vardır, yorgunluğa iyi gelir, sindirim sistemini rahatlatıcı etki yapar, Egzama ile benzeri hastalıklara karşı şifalıdır, Gut hastalığına iyi gelir, mide rahatsızlıkları için rahatlatıcıdır, Diyabet (şeker) hastalığında rahatlıkla tüketilebilir, romatizma ile kemik hastalıklarına faydalıdır, karaciğeri temizleyici, safra söktürücüdür, tırnak ve saç dokusuna karşı koruyucu etki sağlayıp bunların kolay kırılmasını engeller, kalsiyum içerdiği için dişlere, kemiklere koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Tüm bunların yanında yapılan son araştırmalar sonucunda bazı kanser türlerine karşı koruyucu olabileceği görülmüştür. Bunların arasında meme kanseri başta gelir. Erkeklerde ise prostat kanserine karşı koruyucu etkisi görülmüştür. Her iki cinsiyet grubu için kolon kanserinde de başarılı sonuç verdiği kanıtlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here