Ana sayfa Sağlık Domates Faydaları ve Zararları

Domates Faydaları ve Zararları

656
0
PAYLAŞ

Domates Faydaları ve Zararları

Domates besin içeriği nedeniyle çok sayıda zengin maddeyi bir arada barındırıyor. Yaklaşık oranlarla hesaplandığında bir domatesin içinde hiç yağ bulunmamakla birlikte, 22 kalori ve 1 gram protein değeri bulunuyor. Ayrıca domatesin, A ve C vitamini açısından da oldukça zengin içeriğe sahip olduğu görülüyor. Folik asit değerinin de yüksek olduğu domates, daha birçok zengin ve vücuda yararlı vitaminleri içeriyor. Bir antioksidan kaynağı olarak da bilinen ve detoks malzemeleri arasında da kullanılan bir besindir.

Sağlık İçin Domatesin Önemi

Sağlığa oldukça faydalı ve besin değerleri bakımından önemli içeriklere sahiptir. Kalp dostu olarak da nitelendirilen besin değerleri içerir. Kanser riskini azaltabilir ve diyabet oluşumunu düzenli tüketim sonucunda engeller. Diyabeti ve obeziteliği engelleyici özellikleri vardır. Ayrıca, sinir sisteminin düzenli olmasını sağlayarak otokontrol sistemini de güçlendirir.

Öğrenme ve bilgi, hafıza konusunda da sorunların olabildiğince önüne geçer. Kanserle mücadele ederek, hücrelerin yenilenmesinde büyük bir rol oynar. Ayrıca erkeklerde görülen prostat kanseri için büyük derecede önemli bir yere sahiptir. Özellikle kanser türleri arasında, prostat, akciğer ve midenin oluşturduğu kanser çeşitlerine faydası vardır. Kanser hücreleri oluşmadan tüketildiğinde önüne geçilmesinde yardımcı olur.Domates suyunun faydaları makalemizide okuyabilirsiniz.

Domatesin Zararları

Domates tüketiminin organik olanlarının faydası oldukça büyüktür. Ancak pek çok yerde organik domatesi bulmak hiç kolay bir işlem değildir. Domatesin hormonlu olması da hem sağlık açısından faydasının olmamasına hem de istenilen yararı vermek yerine daha çok zarar vermesine neden oluyor. Sağlık açısından geniş bir yere sahip olan domatesin ve domates suyunun, doğal şartlarla yetiştirilmiş ve hormonsuz olanlarını seçerek tüketmekte fayda vardır. Bir de; domates alerjisi olanların tüketmesi uygun değildir aksi takdirde büyük ve önemli sonuçlar doğurabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here