Ana sayfa Sağlık Kilonuzu Kontrol Eden Hormonlar

Kilonuzu Kontrol Eden Hormonlar

399
0
PAYLAŞ

Kiloyu dengede tutmak için düzenli beslenmek ve spor yapmak bütün dünya genelinde kabul edilen bir süreçtir. Ancak bazen regl dönemi yaklaştığında durmadan yemek yeme isteği ve tatlı tüketme isteği önüne pek çok bayan geçemez. Bazen de sürekli bir şeyler yeme isteği hormonlardaki bozukluktan kaynaklandığı birçok diyetisyen tarafından kabul görülen bir gerçektir.

Kilo aldıran hormonlar

  1. İnsülin hormonu vücutta şeker oranının dengeler ve insülin hormonu dengeli çalışmadığı zaman kişi hızla kilo alır. Bu yüzden diyetisyenlere göre bir parçadan bir şey olmaz deyip biraz poğaça, biraz şeker, biraz çikolata gibi yenen her yiyecek insülin direncinizi şaşırtır yani yüksek seviyede seyir etmesini sağlar. Bu durum geniş zamanda şeker hastalığı riskini çoğaltır ve istem dışı bölgesel yağlanmaya neden olur. Bu problemin önüne geçmek için gün içinde ara öğünlerde karbonhidrat değeri yüksek olan yiyecekler tüketilmemesine özen gösterilmelidir.
  • Ara öğünlerde tüketilen yiyeceklerin protein değerinin yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Yani bir meyve yanına yoğurt, simit yanına ayran tüketilmesi gibi…

 

  1. Açlık hormonu olarak bilinen ghrelin hormonunun ise 3-4 saatlik açlık sonrasında salgılanmaktadır. gece saat 00.00-02.00 arasında ghrelin hormonunun salgılanması kilo kaybı için önemlidir. Ve bu yüzden diyetisyenler saat 19:00’dan sonra, yatmadan 3 saat önce kesinlikle yemek yenmemesi gerektiği konusunda diyet yapanları uyarmaktadır.
  2. Kilo verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer hormon ise uyku hormonudur yani Melatonin hormonu; melatonin hormonu gece düzenli uyuyan kişilerde düzenli olarak çalışır ve kilo vermede yardımcı bir unsurdur. Gece uykusunu düzenli uyumayan bireyler geceleri bir şeyler yemese dahi uyku düzensizliğinden dolayı kilo alabilirler.
  3. Troid hormonu da kişinin kilolarını etkileyen bir hormon türüdür. Troid hormonu yüksek seviyelerde olursa kişi zayıflamaya başlar, troid hormonu alt seviyelerde seyir ederse kişi hızla kilo almaya başlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here