Ana sayfa Ev İşleri Petunya Bakımı Nasıl Yapılır

Petunya Bakımı Nasıl Yapılır

690
0
PAYLAŞ

Petunya Bakımı Nasıl Yapılır?

  Petunya patlıcangillerden olan ve güzel kokulu sayısız kültür türü ile elde edilen bitkidir. Bu güzel ve hoş kokulu bitkinin; beyaz, sarı, pembe, kırmızı ya da turuncu gibi pek çok farklı rengi bulunmaktadır. Tek renk olabilen bu bitki aynı zamanda üzerinde çizgili olabilen bir renge de sahiptir. Petunyalar boy bakımından en fazla 25- 30 cm kadar boy almaktadır. Yalın görünüşlü yeşil yapraklı estetik görünüşü pek çok kişinin beğenisini kazanmaktadır. Bu yüzden pek çok kişi evinde petunya beslemektedir. Ve Petunya bakımı nasıl yapılır? Sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Petunya bakımı için herkes evde bakımın nasıl olacağını ve nasıl yapılacağını merak etmektedir.

Petunya bakımı için gerekli olan ilk malzeme sudur. Bu bitki düzenli olarak makul ölçüde su ile mutlaka sulanmalıdır.  Petunyalar için özel bir toprağa ihtiyaç yoktur. Standart bahçe toprağı hoş kokulu bu bitki için yeterli olacaktır. Çiçekli döneminde ayda iki kere düzenli olarak petunyalara sıvı gübre verilmelidir. Işık bakımından renkli ve yapraklı olan petunyalar bol güneşli ve ışıklı  ortamları sevmektedir. Isı konusunda bu bitkileri soğuktan korumak gerekmektedir. Petunya bakımı nasıl yapılır? Sorusunda bazı önemli etkenler bulunmaktadır. Soğuk ortamı sevmeyen petunya bitkileri sıcak ve ılık ortamlarda bulundurulmalıdır. Isı sıcak ve güneş bu tarz bitkiler için olmazsa olmaz arasında yer almaktadır. Nemli ya da kapalı havada petunyalardan istenen verim alınamayacaktır.

Petunya bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise saksı değişimidir. Aslında petunyalar için saksı değişimi söz konusu olmamaktadır. Çünkü 1 yıl süre ile görüntüsünü koruyan ve 1 yıl sonrasında görüntüsü bozulan petunyalar için saksı değişmesine de gerek kalmamaktadır. Petunyaların daha hızlı çiçek açmasını sağlamak için çiçek temizleme işleminin daha hızlı yapılması sağlanmaktadır. Petunyaları daha fazla sayıya ulaştırmak için tohumlar kullanılmaktadır. Petunya bakımı nasıl yapılır? Sorusu için çiçeğin çoğaltılması da önemli bir konudur. Nadir de olsa petunyalar dadanan yaprak bitkileri ve sümüklü böcekler için uygun bitki ilaçları son derece dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here