Ana sayfa Sağlık Kuru Kayısının Faydaları

Kuru Kayısının Faydaları

566
0
PAYLAŞ

Kuru Kaysının Bilinmeyen Faydaları

Kuru kaysı taze kaysının özel teknikler kullanılarak kurutulmuş halidir. Kurutma sürecinde sadece kaysının içinde bulunan öz buharlaşmaktadır. Bu bakımdan kaysılar hiçbir vitamin kaybetmeden kurumaktadır. Kuru kaysının faydaları bu kurutma yöntemleri ile bir hayli ön plana çıkan konular arasında yer almaktadır. Kuru kaysının içinde bulunan ve kaybolmayan vitaminler ise oldukça fazladır. a vitamini, C vitamini, fosfor, potasyum, demir, kalsiyum gibi vitaminler kaysının içinde bulunan ve yararlı olan vitaminler arasında yer almaktadır. Kuru kaysının içinde yer alan bu vitamin ve mineraller vücudumuzu dinç tutarken vücudun pek çok hastalık ile savaşmasına da yardımcı olmaktadır.

Kuru kaysı konusunda pek çok kişinin aklına gelen ilk fayda kansızlık ile ilgilidir. Kuru kaysının faydaları arasında yer alan kansızlık önleyici fayda kaysının içinde yer alan pektin maddesinden ötürü sağlanmaktadır. Günlük düzenli olarak tüketilen kuru kaysı kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı kalmasını ve kadınların gün içerisinde sağlıklı bir ruh haliyle bulunmasını sağlamaktadır. Ayrıca ağır işlerde çalışanlarda kansızlık bulunmasa dahi bu kişilerin kuru kaysı tüketmeleri sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Kabızlık için de kuru kaysının faydası oldukça fazladır. Kuru kaysı içinde bulunan selüloz hafif müsil etkisi göstererek kabızlık konusunda son derece faydalı etkiler göstermektedir.  Ağır akşam yemeklerinden sonra sindirim sorunu herkesin başını ağrıtmaktadır. Bu sorundan sağlıklı bir şekilde kurtulmanın en kolay yolu ise kuru kaysıdır.

Kuru kaysının en özel faydalarından biri de yüksek ateş ile savaşmasıdır. Mükemmel bir doğal ateş düşürücü olan kuru kaysı için sayılan Kuru kaysının faydaları arasında güneş yanıkları için de kullanılmaktadır. Sağlıklı bir sindirim siteni elde etmek amacıyla günlük düzenli olarak kuru kaysının tüketilmesi gerekmektedir. Gebelikte destekleyici olarak uzun yıllar boyunca kullanılan kuru kaysı gebelikte kadınların en büyük yardımcısı olmaktadır. Ayrıca kuru kaysı kalp ritmini düzenlemede de vücuda yardımcı olacaktır. Kuru kaysı gözün iyi görmesinde ya da hemoglobin için de oldukça faydalı bir gıdadır. Astım ya da cilt sağlığı veya yüksek kan basıncı gibi durularda da kuru kaysı etkilidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here