Ana sayfa Ev İşleri Evde Begonya Bitkisi Yetiştirmek

Evde Begonya Bitkisi Yetiştirmek

497
0
PAYLAŞ

Evde Begonya Bitkisi Yetiştirmek

Begonya genellikle pembe, yeşil, kırmızı renkte olan, çiçek boyutları ortalama 15-20 santim ile 30-40 santim arasında değişen, küçük köklü fakat dayanıklı, evde yetiştirmek için en ideal çiçekli bitki gruplarındandır.

Evde Begonya Bitkisi Yetiştirirken Dikkat Edilecek Hususlar

Begonya hem dayanıklılığı hem de güzel görünümü nedeniyle evde yetiştirilmeye en uygun çiçeklerden biri olan begonya bitkisini yetiştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Begonya bitkisi büyük bir bitki olmadığı için bitkinin boyutuna uygun saksıya dikilmeli ve kendi cinsinden olmayan bir bitkiyle veya yabancı bir cisimle temas ettirilmeden dikilmelidir. Çiçekleri bir arada tutmak amacıyla iple veya kumaşla bağlanmamalıdır. Eğer birden çok begonya dikilecekse de uzun saksılar tercih edilmelidir. Saksı bir iki yılda bir nisan ayında değiştirilmelidir. Begonya bitkisi direk güneş ışığını seven bir bitki değildir fakat çiçek açtığı dönemde direk güneş ışığına az da olsa gereksinim duyar. Çiçek açan begonyayı sabahları bir iki saat güneş ışığında bırakmanız yeterli olacaktır. Ayrıca begonya kış aylarında haftada 2-3 defa sulanmayla yaşayabilirken, çiçek açtıktan sonra günde bir iki defa, su miktarı fazla olacak şekilde sulanmayla yaşayabilirler. Begonya bitkisinin yaşayabilmesi için toprağının sürekli nemli olması gerekir. Begonya bitkisi zengin mineralli toprağı sever bu nedenle bitkinin çiçek açma döneminde gübre takviyesi yapmak begonyanın gelişimi için oldukça önemlidir. Begonya bitkisi çiçek açtıktan sonra ilk hafta 50 gr, ikinci hafta ise 100 gram gübre takviyesi yapılmalıdır. Begonya bitkisinin toprağına ponza taşının eklenmesi de çiçeğin solmaması için oldukça önemlidir. Ayrıca begonya bitkisinin sulama suyu çok soğuk olmamalı, bitki hava akımının yoğun olduğu yerlerde muhafaza edilmemeli ve bitki sulanırken yaprakları ıslatılmamalıdır.

Begonya Bitkisi Mineral Takviyesi İçin Alternatif Öneriler

Begonya bitkisine mineral takviyesi yapmak için bitki satan yerlerden mineralli toprak veya gübre alabilirsiniz. Bunun haricinde bitkinize mineral takviyesi yapmak isterseniz ayda bir defa yumurta kabuğu kaynatıp, kaynamış suyu soğutup, bu suyu bitkinize verebilirsiniz. Ayrıca gazı kaçırılmış ılık maden suyunu bitkinize vermeniz de begonya bitkinizin bir nebze mineral ihtiyacını karşılayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here