Ana sayfa Yemek Çiriş Otu Nedir? Faydaları Nelerdir

Çiriş Otu Nedir? Faydaları Nelerdir

1079
0
PAYLAŞ

Çiriş Otu Nedir? Faydaları ve Kullanımı Hakkında

Yaban pırasası yahut dağ pırasası olarak adlandırılan pırasa ile büyük bir benzerlik gösteren bitki beyaz çiçekleri sayesinde diğer otlara nazaran hemen fark edilebilmektedir. Tüketim için çiçekleri değil yaprakları kullanılmakta ve bazı bölgelerde çiriş otu, kirkiş ve kirgiç otu olarak da adlandırılmaktadır. Ülkemizin birçok bölgesinde yetişen çiriş otu tüm ülke tarafından bilinen ancak tüketimi düşük olan bir ottur. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yoğun olarak yetişen bitki Ege ve Akdeniz de de yer yer görülmektedir. Mayıs ayında yetişen bu bitkiyi taze tüketmek istiyor iseniz Nisan- Mayıs arasında tezgahlarda görebilirsiniz. Peki çiriş otu nedir, faydaları ve kullanımı hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Çiriş otunun vücudumuza sağladığı birçok yarar bulunmaktadır. Bunları eğer sıralarsak işte

Çiriş otunun faydaları

  • Çiriş otu C vitamini deposudur, özellikle kış aylarında gribe ve soğuk algınlığına karşı korur, aynı zaman da bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı bir kalkan görevi görür.
  • Kadınlarda yaşanan regl döneminde ki ağrıları hafifletir, aynı zamanda adet düzensizlikleri yaşayanlar Çiriş otunu tedavi nitelikli kullanabilir. Düzenli kullanım ile adette ki düzensizlik zamanla ortadan kalkar ve kanamaları düzenler.
  • Adet döneminde, öncesinde ve sonrasında yaşanan vajinal akıntı soruna çözüm getirir. Aşırı akıntıyı düzene sokmaya yardımcı olur. Enfeksiyon kaynaklı akıntıları da tedavi eder.
  • Üşütme sonucunda idrar yolunda yaşan enfeksiyonların geçmesine yardımcı olur
  • Çiriş otunun suyu eğer düzenli kullanılır ise irinli sivilceler için tedavi edici özellik taşır. Aynı zamanda egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde doğal yardımcı takviye tedavi olarak kullanılır.
  • Saç kıran ve saç dökülmesinde son derece etkili bir bitkidir. Kaynatılıp suyu ile saçların yıkanması halinde saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini en aza indirger. Saç kıranın deride bıraktığı tahribatı düzeltir.
  • Lohusalık döneminde emziren annelerin sütünün artmasında yardımcıdır.
  • Hemoroid sorunu için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

İsterseniz yeşillik olarak, isterseniz suyunu sıkarak isterseniz de demleyip suyunu kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here