Ana sayfa Yemek  Küşleme Kebabı Nasıl Yapılır?

 Küşleme Kebabı Nasıl Yapılır?

771
0
PAYLAŞ

 Küşleme Kebabı Nasıl Yapılır?

                Küşleme kebabı yemekler açısından oldukça zenginliklerle dolu şehrimiz Gaziantep’ e it bir yemek türüdür. Gaziantep’e özgü baharatların, etin oldukça lezzetli kısımlarından olan bonfile ile birleşmesi sonucu oluşan küşleme kebabı son derece tercih edilen bir tat olarak restoranlarda ve mutfaklarda yerini almış bulunmaktadır. Şimdi küşleme kebabı tarifine geçelim.

Küşleme kebabı yapımına bakarsak, evde yapacaklar için malzeme listesini saymamız gerekirse;  yapılacak kişi sayısına göre değişecek miktarda kuzudan alınacak bonfile et, bir adet kırmızıbiber, bir adet domates, bir yemek kaşığı yoğurt, tercihe göre bir tatlı kaşığı ya da yemek kaşığı kekik, pul biber, zeytinyağı, tuz. Kullanılan et miktarı arttıkça belirttiğimiz diğer malzemelerinde aynı oranda artırılması lezzetin daha iyi olmasını sağlayacaktır. Etin kuzudan alınmasının yumuşak ve lezzetli olmasını sağlayacağının bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca kullanılan ette özellikle dikkat edilmesi gereken husus etin yağsız ve sinirsiz olması ve hayvanın sırt kısmındaki bonfileden alınmış olmasıdır. Et hazırlandıktan sonra etin içerisine atılacağı sosun yapımına geçilir. Sos için öncelikle domates ve kırmızı biber rondo veya rende yardımıyla parçalanarak bir kaba alınır, Ardından yoğurt, kekik, pul biber, tuz, zeytin yağı ve isteğe göre kimyon eklenerek karıştırılır. Malzemelerin iyice birbirine geçmesi ve lezzetini vermesi sağlandıktan sonra hazırlanan et sosun içine bırakılır. Etin sosun içinde kalması süresi  daha fazla lezzetlenmesini sağlayacağından mümkün olan en uzun sürenin tercih edilmesi uygun olur ancak ortalama olarak bir, bir buçuk saat arasında sos içinde kalması yeterli olacaktır. Ancak zamanın fazla olmaması gibi durumlarda etin sos içinde bekletilmesi süresi düşürülebilir. Sosun içinde dinlendirilen ve her tarafı İyice soslanan et pişirilecek ızgara ya da fırına alınır her tarafının aynı derecede kızarması sağlanarak ortalama 15 dakikada etin pişmesi sağlanır ancak kişilerin tercihine göre az pişmiş ya da iyi pişirmek için süre artırılıp azaltılabilir. Damak zevkine göre bu ayar yapılmaktadır.

Küşleme kebabı pişirildikten sonra lavaş ya da pide ile sunum yapılabilir. Ezmenin mutlaka bulunması gerektiği sunumda kişilerin tercihine göre köz soğan, domates, biber kullanılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here