Ana sayfa Sağlık Hipoksemi Nedir?

Hipoksemi Nedir?

550
0
PAYLAŞ

Hipoksemi Nedir ?

Kısaca tabiri ile kanın yeterli miktarda oksijene sahip olmamasına hipoksemi adı verilmektedir. Vücudumuzun her hücresi yeterli şekilde görevini yerine getirebilmek adına oksijene ihtiyaç duymaktadır. Her nefeste vücudumuza oksijen girmektedir. Bu oksijen akciğerler tarafından vücudumuzda işlenmektedir. Bazen nefes alış verişi irtifa gibi nedenlerden dolayı oksijen azlığı bulunan bölgelerde daha az şekilde yaşanmaktadır ve bu da hızlı şekilde nefes alıp vermeye yardımcı olmaktadır. Kandaki oksijen basıncının az olması ve kan basıncının bölgesel olarak düşük olma durumuna hipoksemi adı verilmektedir. Hipoksemi nedir? Sorusunun cevabı bu durumda kan basıncı ve oksijen ile eş şekilde verilmektedir.  Hipokseminin ne olduğu kadar hipoksemiye yol açan nedenler de son derece önemlidir.

Kanda bulunan oksijen yoğunluğu yüzde doksanın altına düştüğü zaman hasta hipoksemi adı verilen hastalık ile karşı karşıya kalmaktadır. Akciğerde havanın normal seviyesinden az olması ya da bronşların düzgün çalışmaması gibi durumlardan ötürü hipoksemi oluşmaktadır. Sadece bu durumlarda değil hipokseminin farklı durumlarda oluşan farklı türleri de bulunmaktadır. gece oluşan hipoksemi bu türlerden birisidir. Hipoksemi nedir? Sorusu için verilen gece hipoksemisi kişi gece uykuya geçtiği süre içinde ortaya çıkmaktadır. Gece apnesi olarak da adlandırılan gece hipoksemi, uykunun düzensiz olmasına doğru nefes alamamaya ve düzgün nefes alıp verememeye neden olmaktadır. genelde gece hipoksemisi kronik bronşit ya da hipertansiyon olarak da görülmektedir.

Tedaviye cevap vermeyen hipoksemi gibi durumlarda bulunmaktadır. Bu tür hipoksemi türleri arasında en tehlikeli türler arasında yer almaktadır. Kişinin kanında bulunması gereken oksijen seviyesi hiçbir şekilde olması gereken duruma kadar yükselmeyecektir. Hipoksemi nedir? Sorusu bu cevap iletehlikeli bir hal almaktadır. Bu hastalık sonrasında hasta kesinlikle iyileşememektedir. Ayrıca tedaviye cevap vermeyen hipoksemi akciğer kanallarında yaşanan sorunlar neticesinde meydana gelmektedir. Bu durum da hastalığı daha fazla tehlikeli bir hale sokan durumlar arasında yer almaktadır. Türü ne olursa olsun hipoksemi ile karşılaşıldığı zaman mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekmektedir. Çünkü hastalığın ne düzeyde olduğu ve tedavisi ile ilgili destek almak şarttır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here