Ana sayfa Genel Kan Vermenin Faydaları

Kan Vermenin Faydaları

510
0
PAYLAŞ

Kan Vermenin Faydaları

Vücudun yapıtaşı olan kanı vermek kanın yenilenmesini sağlamaktadır. Kan vermenin vücuda olan faydaları yanında acil kan ihtiyacı olan kişilere de faydası bulunmaktadır. Kan vermenin faydaları arasında en fazla bilineni kan verdikten sonraki ilk günde kişinin kendini iyi hissetmeye başlaması yatmaktadır. Kan hücrelerinin yenilenmesi ile başlayacak olan kan üretimi ile vücut daha dinç hale gelecektir. Kan bağışından sonra kanda bulunan yağ oranında da düşmeler yaşanacağı için vücut daha dinç bir hal alacaktır. Vücutta kan verme ile birlikte başlayacak olan yağ tutulmasının azalması kişiye kilo verme konusunda da yardımcı olmaktadır. Kan verme ile metabolizma daha hızlı çalışacağı için sadece kilo vermek isteyenler dahi kan vermektedir.

Kan vermeden önce kişi bir takım testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler sayesinde kişi son sağlık durumunu da kontrol etmiş olacaktır. Kan vermenin faydaları arasında kendi sağlığınız konusunda fikriniz oluşurken psikolojik açıdan da rahatlama oluşacaktır. Düzenli bir şekilde verilen kan bağışı ile kalp krizi riski en aza inmektedir. Kanda bulunan zararlı maddeler kan verme ile giderilmektedir. Ayrıca kan vermenin pek çok kişi tarafından en fazla önemsenen faydaları arasında kan veren kişilerin gençleşmesi yer alacaktır. Kan veren kişilerde sürekli karşımıza çıkan yorgunluk ya da baş arısı şikayetleri azalmaktadır. Kan veren kişiler hem psikolojik olarak hem de biyolojik olarak daha genç ve daha dinç bir yapıya sahip olmaktadır.

Kan vermenin faydalarından biri de stresin azalmasına yardımcı olmasıdır. Bunun yanı sıra kan verme tansiyonu dengeleme konusunda da son derece olumlu etkilere sahiptir. Sağlıklı bir yaşam için yılda 2 kere kan vermek oldukça faydalıdır. Ayrıca kan verme işleminden önce Aids, Sifiliz ya da Hepatit C ve B gibi testlerden ücretsiz olarak yararlanmanız sağlanmaktadır. 50 kilo üzerinde olanlar 18 yaş ile 65 yaş aralığında sağlıklı olmak kaydı ile kan vermektedir. Ortalama yarım saat içinde test, kan verme ve kan vermeden sonra verilen ikramlar ile birlikte tüm işlemler pratik bir şekilde tamamlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here