Ana sayfa Sağlık Reyhan Şerbeti Tarifi ve Faydaları

Reyhan Şerbeti Tarifi ve Faydaları

1904
0
PAYLAŞ

Reyhan Şerbeti Tarifi ve Faydaları

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte soğuk içeceklere olan ilgiden artar haliyle. Bu durumda hem serinlemek hem de faydalı içecek tüketmek için şerbetlerden yardım alınmaktadır. Birçok şerbet içinden hemen hemen en faydalı olanı reyhan şerbetidir. Nane soyundan gelmektedir ve şifa deposu olmaktadır. Ülkemizde de ege bölgesi, akdeniz bölgei ve karadeniz bölgesinde bolca yetişmektedir. Sadece gıda sektöründe değil aynı zamanda kozmetik ve ilaç sanayinde de kullanılmaktadır.

Reyhan şerbeti tarifi için kullanılacak malzemeleri verecek olursak, 1 demet reyhan otu ( eğer şerbet renginin daha pembe olması istenirse, mora yakın olan reyhan demeti tercih edilmelidir.), 11 tatlı kaşığı toz şeker (kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz), 1 çay kaşığı limontuzu, 4 adet karanfil, 1 tane de çubuk tarçın. İki litre su, 1 adet limon gerekmektedir. Yapımına geçecek olur isek, elimizde bulunan reyhan demetini iyice yıkıyoruz, daha sonra tencereyi alıp içerisine iki litre suyu ilave ediyoruz. Ardından kabuk tarçın, karanfil, limon tozu ve şekeri ekleyerek karıştırıyoruz. Bu malzemeler karışırken, başka bir yerde 1 adet limonu ince ince dilimler haline getiriyoruz. Bu dilimlenmiş olan limonları da karışımın içerisine ilave ediyoruz. Karışımın iyice özümsenmesi için tüm malzemeleri son kez bir daha karıştırıyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. Yaklaşık yirmi dakika beklettikten sonra elde edilen reyhan şerbetini süzgeçten geçirip dolaba dinlenmesi için koyuyoruz. Dolapta soğuyan şerbete biraz da buz ilave ederek içime hazır hale getiriyoruz.

Sıkça tüketilen reyhan şerbetinin faydası da oldukça fazladır. Bunlardan bazılarını sayacak olur isek, mide bulantıları ve buna bağlı gelişen kusma durumlarına iyi geldiği bilinmektedir. Yemek sonrasında oluşan hazımsızlık durumu içinde reyhan şerbeti oldukça etkili bir içecektir. Ayrıca saç dökülmesine karşı, ağız yaralarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir. Kişiyi oldukça rahatsız eden bağırsak gazlarının ve sancılarının giderilmesi içinde kullanıldığı bilinir. Agresif kişilerin içmesi durumunda sakinleşme etkisi gösterdiği de gözlenmiştir. Yeni doğum yapmış ve bebek emziren annelerin bu içeceği tüketmeleri durumunda sütlerinde artış olduğu bilinmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here