Ana sayfa Sağlık Tatlı Kriziyle Başa Çıkmanın 8 Yolu

Tatlı Kriziyle Başa Çıkmanın 8 Yolu

438
0
PAYLAŞ

Tatlı tercihi kişide sonradan kazanılan bir tat tercihi değildir. Tatlı tercihi insanın istem dışı genelde tercih ettiği bir tat türüdür. Beynin şekere verdiği cevap ile gün içinde aç ya da tok tatlı yeme ihtiyacı duyarız ve tatlıya kavuşup yediğimizde mutlu olur, yemediğimizde mutsuz oluruz.

Tatlı krizi neden olur?

Tatlı krizi hormonal ve psikolojik bozukluktan dolayı, yanlış diyet yani kan şekerini düşürücü etkisi olan bol karbonhidratlı diyet buna neden olabilir, regl dönemi ve menapoz dönemleride tatlı ihtiyacı hissettirmektedir.

Tatlı kriziyle başa çıkmanın 8 yolu

  1. Az miktarda tükettiğiniz tatlı vücudunuza çok fazla zarar teşkil etmezken sizi mutlu etmeye yetecektir. Yani 1 porsiyon herhangi bir tatlının 150 kaloriden fazlasını tüketmeyin.
  2. Şeker aroması olan ancak şekersiz olan sakızlardan çiğnemek tatlı ihtiyacınızı yok edebilir.
  3. Tatlı tüketirken tatlıları bazı besinlerle karıştırmanız az kalori ile tatlı ihtiyacınızı almanızı sağlar. Buna göre çikolatayı tek değil muzla yemeniz, veya badem tüketmeniz gibi…
  4. Tatlı isteği gün içinde sürekli hale geliyorsa dikkatinizi başka şeylere verin. Mesela uzun süre bilgisayar başında oturmak veya kitap okumak 10 dakika sonrasında beyninize tatlı sinyali göndermeye başlayacaktır bu gibi durumun lüks etmemesi için evi veya ofisi toparlayın, sohbet edin, yürüyüş yapın…
  5. Tatlı ihtiyacınızı bolca meyve tüketerek bastırabilirsiniz.
  6. Tatlı ihtiyacınızı gidermek için gofret ve şeker yerine bitter çikolata, hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edebilirsiniz.
  7. Psikolojik bir çöküntü yaşıyor olmanız sürekli tatlı yemenizi gerektirmez çünkü tatlı psikolojik sorunlarınızı çözmez bu gibi durum karşısında destek almanız vücut ve ruh sağlığınız için en iyisi olacaktır.
  8. Ana öğün yemeklerinizi yemelisiniz aksi halde vücut tatlı krizine girer ve kendinizi size zarar veren o tatlıları yemekten alı koyamazsınız

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here