Ana sayfa Sağlık Safra Kesesi Hastalıkları ve Belirtileri

Safra Kesesi Hastalıkları ve Belirtileri

471
0
PAYLAŞ

Safra Kesesi ve Hastalıkları

Safra kesesi, karaciğerin altında yer alan ve armuda benzeyen bir organdır. Bu organ safra kesesinin ürettiği safra sıvısını depolar. Küçük bir kanal ile ana safra kanalına bağlanmıştır. Karaciğerin ürettiği safra sıvısını yoğunlaştırarak depolar. Safra kesesi sindirim işlemi sırasında içindeki safrayı bağırsağa boşaltarak, yağların ve yağda eriyen besinlerin emilimini kolaylaştırır. Safra kesesi yaşamın devamı için zorunlu bir organ değildir. Yokluğunda karaciğer aynı işlevi büyük oranda yapar.

Safra Kesesi Taşları

Safra taşı, kadınlarda erkeklere oranla üç kat daha fazla görülür. Yaşı 60 üzerinde olanlar, çok doğum yapmış kadınlar ve aşırı kilo hastalığın görülme olasılığını yükseltir. Safra kesesi içindeki safrayı konsantre etme işlemi sırasında safra kristalleştiğinde safra taşları veya çamur meydana gelir. Bu taşlar oluşum yapısına göre kolesterol veya pigment taşları olarak ikiye ayrılır. Genellikle halk arasında görülen kolesterol taşlarıdır. Pigment taşları safra kanalında parazit veya bakteriyel enfeksiyonlar görülmesi sonucu oluşur. Kolesterol düzeyindeki aşırı artış, fazla yağ ve lif eksikliği kolesterol taşı oluşumunun nedenleri arasındadır.

Safra Kesesi Taşları Belirtileri

Safra kesesi taşları, genellikle hiç belirti vermeyebilir. Safra kanalına düşüp burada tıkanıklık meydana getiren taşlar sarılığa neden olabilir. Bazı taşlar ise pankreas ile ilgili sorunlara yol açar.

  • Yemek yedikten sonra karnın sağ üst tarafında omuza ve sırta vuran ağrılar.
  • Bulantı ve kusma
  • Yemek yedikten sonra karında oluşan şişlik
  • Safra eksikliği nedeni ile oluşan kabızlık veya ishal
  • Göz aklarında sarı lekeler oluşması
  • Dışkıda renk değişimleri gözlenir.

Safra Kesesi Hastalıkları Tedavisi

Safra kesesi taşının tedavisi, taşın bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Taş küçükse ve herhangi bir soruna yol açmıyorsa tedavi gerektirmez. Eğer taş büyükse ve safra akışını engelliyorsa tedavi zorunludur. Tedavi için uzman bir doktora başvurun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here