Ana sayfa Çocuk Çocuk Disiplin Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Disiplin Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

729
0
PAYLAŞ

Çocuk yetiştirmek büyük bir sabır ve özveri isteyen bir meslektir. Kendi çocukluğumuzda gördüğümüz yapılmaması gereken disiplin kurallarını ise kendi çocuklarımız üzerinde kesinlikle uygulamak genelde pedagoglar tarafından kabul görülmeyen bir gerçektir. ABD’de yapılan araştırmalara göre çocuklara yalan söylemek, korkutmak, zorla yemek yedirmek ve uyutmak gibi durumlar çocuğunuzun ilerde otokontrolünü düzenleyemeyen, kendine ve topluma yararlı bireyler olmalarını engeller, kendi özel yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden uzmanlar çocuk disiplin ederken dikkat edilmesi gereken pozitif disiplin  yöntemlerini şöyle sıralıyorlar.

Çocuğunuzu disiplin ederken uyulması gereken unsurlar

Saygı gösterin: çocuğunuz hata yapabilir, çocuktur yaramazlık yapabilir… bu  gibi durumlarda ona kızmak, ses yükseltmek yerine onunla kesin cümleler kurarak, ciddiyetinizi gösterin. Çünkü çocuğunuzda bir birey ve saygı duymak zorunda olduğunuzun bilincinde olmalısınız.

Tutarsız davranmak; yani bir gün çocuğunuz kardeşiyle kavga ederken kızıp, başka bir gün ederken kızmamak doğru bir davranış değildir. Tepkinizi aynı hareket sergilendiği zaman her zaman göstermeniz gerekir.

Çok fazla konuşmayın; çocuğunuzun yaptığı bir hatayı hallaç pamuğuna çevirmeyin. Kısa ve öz şekilde örneklerle anlatın.

Negatif olmak; çocuğunuza hayır, olmaz, yapma gibi… olumsuz kelimeler kurmayın, onun yerine yapabileceklerini önüne serin. Aksi halde çocuğunuz büyüdükçe psikolojisi olumsuz etkilenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here