Ana sayfa Çocuk Çocuklarda Kritik İlk 5 Yıl

Çocuklarda Kritik İlk 5 Yıl

627
0
PAYLAŞ

Çocuk sahibi olmayı Allah isteyen herkese nasip etsin. Çünkü anne ve baba olmak gerçek anlamda karşılıksız fedakarlık, sevgi ve özveri gösterdiğiniz tek bir varlığa hayatınızı adamaktır. Ancak bebek sahibi olduktan sonra ilk 5 yıl çok önemli çünkü bu dönem içinde çocuk kazandığı davranış ve huyları ömrü boyunca devam ettiriyor. Peki bunun için ne yapmalıyız. Uzmanlar en kritik ilk 5 yıl içinde nasıl davranmamız gerektiğini bakın böyle açıklıyor.

Kritik olan ilk 5 yıl nasıl davranış sergilemeliyiz?

Bu dönemde paylaşmayı öğretmek çok önemlidir. Paylaşma alışkanlığı olmayan çocuklara oyun içindeyken hangi oyuncağı arkadaşına verelim gibi sorular yöneltip arkadaşlarıyla veya kardeşiyle oyuncaklarını paylaşınca oyunun daha zevkli bir hal aldığını aşılamalıyız bu sayede çocuk paylaşmayı öğrenecektir.

Çocuklar ilk 2 yaşa kadar konuşmayı tam çözemezler, bu yüzden genelde işaretlerle anlaşmaya çalışırlar. Bu noktada konuşma yetisini biraz olsun geliştirmiş çocuğunuz sizden bir şey isterken işaretlerle gösterince sorular ile onun ne istediğini konuşmasını sağlayın. Bu şekilde konuşma yetisi gelişir ve özgüveni artar.

El becerileri 2 yaş sonrası daha fazla artar bu yüzden bu dönem içindeki çocuğunuzun kaslarını daha iyi geliştirmek için el becerileri ile ilgili oyunlar oynayın, boyama, yapboz vs…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here