Ana sayfa Pratik Bilgi Salçanın Küflenmesini Önlemenin Yolları

Salçanın Küflenmesini Önlemenin Yolları

614
0
PAYLAŞ

Evlerimizde daha çok kış aylarında domatesin olmaması, olan domateslerinde tadının kötü olması ve genelinin organik olarak yetiştirilmemesinden dolayı birçok yemek yapan kişiler yemeklerinde domates kullanmak yerine domates veya biber salçası kullanırlar. Domates ve biber salçası domateslerin kaynatılarak suyunun çıkartılması ve güneşte kurutularak elde edilir. Domates ve biber salçası nem aldığından hemen küflenir ve bu, haliyle yemek yapan birçok kişiyi rahatsız eder. Şimdi ise size domates salçasının küflenmemesi için neler yapılabilir bilgi vereceğiz.

Domates salçasının küflenmesinin yolları

Domates veya biber salçası hiç fark etmez marketten aldığımız salçalar nem aldıkları için küflenir ve küflenen salça kötü salça olarak tanımlamayın eğer marketten aldığınız salça küfleniyorsa bu o salçanın doğal yollardan yapıldığını gösterir. Ve salçanızı küflenmemesi için yapmanız gereken ilk olarak alacağınız salçanın büyük değil küçük ve cam kavanozda olarak almayı tercih edin.

Salçanızın ağzının iyi kapandığından emin olun

Salçanızın küflenmemesi için salçanızı buzlukta saklayın

Salçanızın küflenmemesi için bir diğer yöntem ise salçanızın içine üzeri kapanacak şekilde zeytinyağı veya mısır özü yağı dökmenizdir. Bu şekilde salçanızın küf tutmasını önlemiş olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here