Ana sayfa Ev İşleri Çamaşır Suyu Lekesi İçin Neler Yapılabilir?

Çamaşır Suyu Lekesi İçin Neler Yapılabilir?

685
0
PAYLAŞ

Her türlü temizlikte kullanılan çamaşır suyu her kadının hijyen olarak seçtiği bir deterjan diyebiliriz. Kokusu insanı rahatsız etsede bakteri ve mikropları öldürdüğü kesin. Fakat temizliğin adresi olarak görülsede bazen halıya, kıyafetimize veya koltuğa bulaşan çamaşır suyu lekesi hem görüntü bozuyor hem sinir bozuyor. Peki çamaşır suyu lekesi için neler yapılabilir? cevabı için yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Çamaşır suyu lekeleri için neler yapılabilir?

  • Çamaşır suyu değen yer koyu renkli bir kumaş ise çamaşır suyunun beyazlattığı bölgeyi kumaş boyası ile kamufle edebilirsiniz. Bu özellikle yeşil, lacivert, siyah gibi koyu renklerde daha etkili bir yöntemdir.
  • Çamaşır suyu değmiş yeri yok etmek tamamen mümkün değildir ancak çamaşır suyu değmiş kumaş keten veya kotonsa tamamen çamaşır suyuna sokun ve tamamen beyazlamasını sağlayın sonraki işlemde kumaş boyası ile boyama işlemini yapın bu aşamada kumaşı istediğiniz renge boyayabilirsiniz.
  • Son olarak çamaşır suyu değmiş bölgeye kendi el becerinizi kullanarak dilerseniz boyalarla, dilerseniz dikiş yaparak dilerseniz arma dikerek g,b, yöntemlerle yok edebilirsiniz. Bu yılın modası yırtık ve çamaşır suyu değmiş yer eğer sevdiğiniz pantolon veya tişörtünüz ise dekoratif yırtıklarla çamaşır suyu değmiş bölgeyi dekore edebilirsiniz.

Çamaşır suyu (ağartıcı) diğer kullanım alanları

  • Çamaşır suyunun beyazlatma özelliği içeriğinde ağartıcı olmasından kaynaklıdır ve ağartıcı diye adlandırdığımız şey soydum hipoklorittir ve içeriği tuzdur. Ve ağartıcı sadece temizlik alanlarında değil tekstil sanayinde de kullanılan bir kimyasaldır. Yani yünlülerde ve koyu renge boyanacak kumaşlarda kullanılır.
  • Bir diğer kullanım alanı ise suların klorlanmasında kullanılır
  • Kağıt endüstrisinde kullanılır.
  • Hastanelerde ameliyat malzemelerinin steril edilmesinde ve kuş gribi vakalarında her türlü alanın temizliğinde kullanılır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here