Ana sayfa Ev İşleri Evde Kestane Nasıl Pişirilir?

Evde Kestane Nasıl Pişirilir?

821
0
PAYLAŞ

Eskiden evlerde sobalar vardı ve sobaların üzerinde her akşam kestane pişer ve insanlar telefonla değil yüz yüze sohbetler ederdi…  Sizde soba yıllarında yaşayan biriyseniz mutlaka anılarınız şuan gözleriniz önünde depreşmiş olacak. Peki yeni yüzyılda teknoloji ilelebet gelişiyor ve devam ediyorken evlerimizde başında oturup ısındığımız sobalar yerini doğal gaza bırakırken radyatörler üzerinde haliyle kestane pişirmek imkansız bir hal aldı. Evinde o közde pişmiş kestane tadında kestane yemeyi özleyenleriniz varsa şimdi size közde kestane tadını veren pişirme yöntemi hakkında bilgi vereceğim.

kestane kesme aleti

Kestane nasıl çizilir

  • Kestaneleri çizebileceğiniz derin bir kaba alın
  • Tek tek bıçak yardımı ile derin çizikler tam orta yerinden olmasına özen göstererek çizin.
  • Çizme işlemini keskin bir bıçak yardımı ile ya da kestane kesici özel bıçakla (zücaciyelerde bulabilirsiniz.) çizebilirsiniz.
  • Son olarak çizilen kestaneleri soğuksu içinde 5-10 dakika bekletin.

kestane

Kestane nasıl pişirilir?

Tavada kestane pişirme yöntemi: Kestaneleri közde pişmiş gibi istiyorsanız tavada pişirme yöntemini önerebilirim. Yani suda beklemiş kestaneleri direk tavaya alın ve orta ateşte ağzı kapalı şekilde pişirmeye bırakın ara sıra karıştırın, kestanelerin çizdiğiniz yerleri ayrılmış ve pişme seviyesine ulaşmış ise afiyetle yiyebilirsiniz.

Fırında kestane pişirme yöntemi: geniş bir kaba kestaneleri çizik yerleri yukarı bakacak şekilde dizin ve yaklaşık 30 dakika pişirin. Dilerseniz biraz tepsiye su koyabilirsiniz ancak bu közde pişmiş kestane tadını vermeyecektir.

Mikrodalga fırında kestane pişirme yöntemi: mikrodalga fırının içine sığacak bir kaba kestaneleri koyup uygun ısı derecesine ayarlayıp pişirebilirsiniz.

Haşlama ile kestane pişirme yöntemi: uygun bir tencereye kestaneler konulup ve üzerine biraz su ve biraz tuz eklenir makarna haşlar gibi haşlanır. Pişince kestaneler yumuşayacaktır.

Not: pişmiş kestaneleri sıcak sıcak bir havluya sarıp 5 dakika beklettikten sonra yerseniz kabukları daha kolay çıkar.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here