Ana sayfa Pratik Bilgi Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

538
0
PAYLAŞ

Beyaz çay yeşil çay ve siyah çay yapraklarıyla aynı olsa da tat ve toplama bakımından farklıdır. Yeşil çay ve siyah çay yapraklarının olgunlaşması beklenirken beyaz çay elde etmek için çayın olgunlaşmadan yapraklarının toplanmasıdır ve bu yaprak üzerinde küçük beyaz tüyler vardır işte beyaz çay adını da buradan almaktadır. Beyaz çay toplandıktan sonra düşük ısıda bekletilir ve bakterilerden arınması için korumaya alınır. Siyah ve yeşil çayın aksine daha az işleme tabi tutulduğundan özellikle son yıllarda tercih edilen çay türü olduğunu söylemeliyiz.

Tat olarak ise siyah çay nasıl sert bir tada sahipse, yeşil çay nasıl ki bitkisel bir tat varsa, beyaz çay ise bu iki çayın aksine aromatik bir tada sahiptir.

 

Beyaz çay çeşitleri

Beyaz çay üretildiği bölgeye ve yapraklarının harmanına göre farklılık gösterir. En kalitelisi hakkında bilgi vermek gerekirse gümüş iğne olarak adlandırılan çaydır ve Çin’nin Fujian bölgesinde yetişir. Ve yolunuz düşerde Çin’den bu çayı satın almak isterseniz Çin’deki ismi silver needle’dir.

beyaz çay

Beyaz çayın faydaları

  • Beyaz çay kanserli hücrenin büyümesini engelleyerek , çoğalmasını önler.Aynı zamanda düzenli içildiği taktirinde pankreas, prostat, karaciğer, göğüs, kolon kanseri riskini azaltıyor.
  • Beyaz çay kalp sağlığına da faydalıdır çünkü içeriğindeki kateşin sayesinde damarlar genişliyor ve kan basıncı yani tansiyonu düşürüyor.
  • Beyaz çayda bulunan antioksidanlar vücutta serbest halde dolaşan radikallere karşı koruma sağlayarak ciltte meydana gelebilecek olası tahribatın önüne geçer bu yüzden cilde de yararlıdır.
  • Beyaz çay içerdiği kafein ve polifenoller sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor.

beyaz çay yaprakları

Beyaz çayın yan etkileri

Siyah ve yeşil çaya oranla daha az kafein içermiş olsa da fazla tüketimi sonucu çarpıntı, yüksek tansiyon, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler gösterebilir. Aynı zamanda hamile bayanların de demir ilacı kullanan kişilerinde fazla içmesi kesinlikle önerilmez.

beyaz çay1

Beyaz çay nasıl demlenir?

Beyaz çay beklerken kaynattığınız suyun sıcaklığı 70-75 derece olmalıdır bunun için ise kaynamış suyu yaklaşık 10 dakika bekletin ve bir kupada içeceğiniz beyaz çay için 2 çay kaşığı beyaz çay yeterli olacaktır. Beyaz çayı suyun içine koyduktan sonra 5-6 dakika demlenmesini bekleyin ve sonra süzerek için.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here