Ana sayfa Çocuk Boğaz Şişmesine Ne İyi, Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi, Gelir?

2583
0
PAYLAŞ

Boğaz şişmesi diğer adıyla bademcik şişmesi olarak adlandırılır ve tıptaki ismi ise tonsilittir. Bademcik şişmesi daha çok çocuklarda görülür ve nedeni enfeksiyon sonucu bademciklerin şişmesidir. Ve bu bademciklerin şişmesi yemek yemede zorlanma, yutkunamama, konuşamama gibi olumsuzlukları beraberinde yaşatır. Doktorlara göre boğaz şişmesi sadece antibiyotik tedavisi ile geçecek bir rahatsızlık olsa da bitkisel çözümlerle bunu önlemek ve yok etmek mümkündür.

boğaz şişmesi

Boğaz şişmesine ne iyi gelir?

  • Adaçayı boğazda şişkinliğe neden olan bakterilerin çoğalmasını önler ve günde 3 bardak içebilirsiniz.
  • Çemen otuyla gargara yapılması sık sık boğazları şişen kişiler için etkilidir. Çemen otunu kaynamış suyla demleyin ve sonra tekrar 3-4 dakika kaynatın süzün ve gün içinde 3-4 bardak için.
  • Limonlu sıcak suda boğazlardaki bakterileri yok etmektedir çünkü limonda bolca bulunan ‘C’ vitaminin yanı sıra  iltihabı kurutucu etki olması boğazları yumuşatır ve bakterileri yok eder. Bunun için kaynamış suya bir limon suyunu sıkın ılımasını bekleyin ve günde 4-5 bardak için.
  • Tuzunda boğazdaki bakterileri öldürücü bir etkisi vardır. Tuzu biraz elinize alıp direk boğazınızın şişen yerine parmağınızla bastırın ve bekleyin sonrasında tuzlu su ile gargara yapın bu bakterileri öldürür ve boğaz şişmesinin önüne geçer.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here