Ana sayfa Genel Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Pas Lekesi Nasıl Çıkar

769
0
PAYLAŞ

Pas lekeleri özellikle metal yüzeylerde çok fazla rastlanan kimyasal olaydır.Metalin oksitlenmesi olayı pas lekesi olarak anılmaktadır.Metallerin ve metal yüzeylerin paslanmaması için sürekli olarak belli aralıklarla oksitlenmeyi önleyici bakımlar yapılması gerekmektedir.Metallerin boyanması gibi diyebiliriz. Pas lekesi nasıl çıkar sorumuza net bir cevap verelim istedik ve sizler için detaylandırdık.

 

Pas Lekesi Temizleme Yöntemleri

Pas lekesi temizlemesi yaparken belli başlı kurallara dikkat etmek gerekmektedir.

Pas lekesi çıkartma işlemi yaparken ağartıcı deterjanlar asla kullanmayınız.Klorlu deterjanları pasın yüzeyine asla sürmeyiniz çünkü daha fazla yüzeyde bulanıklık yapacaktır.

Eşyalarda, mutfak araç gereçlerinde, metal yüzeylerde oluşan pas lekeleri eğer çok yüzeydeyse ovabilirsiniz eğer pas lekesi eşyalarınızda ise işte o zaman çok derinden omamak ile birlikte zımpara ile yüzeyden başlayarak ovalayarak temizleyebilirsiniz.Bu temizleme işleminde Zımpara kağıdı ve sünger kullanılabilmektedir.

Kumaşlardan Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Siz istemeden kumaşlarınızda yani kıyafet ve ev eşyalarımızda bulunan pas lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Pas lekesini çıkarmak için Tuz ve Limon kullanın tuzu kumaş lekesinin üstüne dökünüz sonrada emilene kadar limon suyu dökünüz ve 30 dk sonra durulayınız.

Başka ve tavsiye ettiğimiz bir yöntem sirke ile pas temizliği paslı kumaşın bölgesini sirkeye sokarak 15 dk sonra duruladığımızda pas lekesini kumaştan büyük ölçüde çıkartacaktır.

kiyafetlerdeki-pas-lekesi

Banyo ve Tuvaletlerde Pas Lekesi Temizliği

Tuvaletlerde ve banyolarda bulunan pas lekeleri oldukça fazla dikkat çekici ve kötü bir görüntü oluşturmaktadur.Pas lekesinin çıkartılması için yapılacaklardan biriside paslı bölgeye ilk olarak su ve sirke limon ile yıkamak ve fırça ile ovalamaktır sonrasında ponza taşı dediğimiz sünger taşını (ılık suda bekletin mutlaka işleme almadan önce) bölgeye uygulamaya başlarız ve lekenin çıktığı görülecektir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here