Ana sayfa Çocuk Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne Sütünü Arttıran Besinler

672
0
PAYLAŞ

Anne bebeğini dünyaya getirip kucağına aldıktan sonra anaç duygular içine girer ve ilk olarak bebek anne sütü ile beslenmeye başlamış ise acaba bebeğim bu süt ile doyuyor mu? Sorusu hemen hemen her annenin beyninde olan bir sorudur. Anne ilk üç ay bebeğinin talep arzusuna göre süt üretimine geçer yani bebek anneyi ne kadar çok emiyorsa o kadar çok süt üretimi olur. Bu ilk üç ay bebeğin anneyi tanıması ve güven duygusunu hissetmesi için çok önemli olsa da anne için acılı bir süreçtir. Çünkü bebek anne memesini emdiği için anne memesi acımaya ve yaralar oluşmaya başlar zamanla nasırlaşıp  geçen bu ağrı sonunda keyifli emzirme dönemi başlar. Tüm bunlara karşılık olarak anne sütünün artması annenin beslenme alışkanlıklarına da bağlıdır. Anne sütünü arttıran besinler hakkında bilgi vermek gerekirse…

anne sütünün artması

Anne sütünü arttıran besinler

Su içmek anne sütünü arttırdığı gibi doğumdan kalan kilolardan da kısa zamanda kurtulmanızı sağlar.

Anason çayı özellikle sabahları ve akşamları tükettiğiniz taktirinde hem anne sütü artacak hem de bebeğinizin şişkinlik ve gaz gişbi sinrim problemini en aza indirerek bebeğinize sakinlik verecektir.

Rezene protein kaynağıdır anne sütünü arttırdığı kanıtlanmış olup bebeğinize her gün gün içinde rezene çayı verdiğinizde beyin gelişimine yardımcı olursunuz.

Yeşil sebzeler yiyerek bebeğinizin sindirim sistemini sakinleştirip, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olursunuz ve anne sütünün çoğalmasını sağlarsınız.

Yulaf yiyerek hem anne sütünü arttırır hem de bebeğinize besin lifi, kalsiyum ve protein yüklemesi yapmış olursunuz.

Reyhan bitkisini ister salatalarda ister reyhan şerbeti yaparak sıvı halinde tüketebilirsiniz. İnanılmaz anne sütü arttırıcı etkisini emziren ve sütü azalan anneler üzerinde yapılan testler sonucu kanıtlanmıştır.

milk

Emziren annenin yapmaması gerekenler

  • Anne bebeğini ilk 6 ay anne sütü ile beslemelidir eğer doktor anne sütü yetersiz kanısına varmış ise yine doktorunuzun önerdiği şekilde ek besin verilmelidir. Anne kendi kafasına göre bebeğini beslememelidir çünkü yeni doğan bebeğin sindirim sistemi daha oluşmadığı için zararlı ve istenmeyen nedenleri doğurabilir.
  • Bebeğini emziren anne ilk 6 ay kesinlikle diyet yapmamalıdırlar zaten emziren anne ilk 6 ay içinde fazla kilolarının büyük bir çoğundan kurtulmuş olacaklardır.
  • Bebeğinizin ağlamaları fazlalaştıysa ve bu anne memesini emme esnasında oluyorsa mutlaka bir doktora görünün bebeğinize sütünüz yetmiyor olabilir yada farklı bir durum oluşmuş olabilir.
  • Bebeğinizi ilk 6 ay rutin olarak mutlaka doktora gösterin çünkü doktor bebeğin boy ve kilosuna bakarak bebeğinizin beslenme süreci için doğru kararı verecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here