Ana sayfa Genel Peynir Nasıl Uzun Süre Saklanır?

Peynir Nasıl Uzun Süre Saklanır?

582
0
PAYLAŞ

Peynir saklama süreci aslında uzmanlarında açıkladığı gibi satın alma işlemi sırasında başlıyor.çünkü satın aldığınız peynir taze olmalı ki sizde evinizde o peyniri uzun süre taze şekilde muhafaza edin ayrıca peynirde bulunan  A,B,D,E vitaminleri peynirdeki değerini kaybetmesin.

peynir

Peynir saklarken dikkat edilmesi gerekenler

  • İlk olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi peyniri satın alırken son kullanım tarihinin geçmiş olmamasına ve son kullanım tarihine az kalmamasına özen gösterin. Aksi durumda peyniriniz tazeliğini kısa sürede kaybeder ve vitaminler kaybolur.
  • Peyniri satın aldınız evde saklama alanı olarak buzdolabınızda hava alan herhangi bir çekmecede +2-4  derecede karanlık yerde saklamanız gerekir,
  • Peyniri hemen tüketmeyecekseniz peyniri satın alırken vakumlu ambalaj yaptırın ve bu şekilde buzdolabında uzun süre taze saklayabilirsiniz.
  • Açtığınız ve sofraya koyduğunuz peyniri tekrar kendi saklama kabına koymayınız çünkü dışarıda oda sıcaklığında hava almış peynir kullanılmamış peynirinizin ömrünü kısaltır ve tazeliğini alır.
  • Saklamak istediğiniz peynir beyaz peynir ise kendi özel salamura suyunda saklamaya özen gösterebilirsiniz bu şekilde peynirin olgunlaşması devam ederken tazeliği de korunmuş olur.
  • Uzun süre saklanacak peynir hellim, Urfa, Antep peyniri ise kesinlikle doğal suyundan çıkartmayın ve tüketmek istediğinizde 15-20 dakika saf suda bekletin. Böylece tuzu gitmiş olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here