Ana sayfa Ev İşleri Yumurtayı Rafadan Pişirmenin Püf Noktaları

Yumurtayı Rafadan Pişirmenin Püf Noktaları

635
0
PAYLAŞ

Yumurta pişirmek aslında bir beceri ister çünkü yumurtayı pişirirken rafadan, kayısı ve çok pişmiş kıvamları yakalamak herkesin tutturamadığı bir iştir. Ancak size vereceğimiz püf noktaları ile artık yumurtanızı rafadan pişirecek ve afiyetle yiyeceksiniz.

rafadan yumurta

Yumurtayı rafadan pişirmek için

  • İlk olarak buzdolabından alınan yumurtaları oda sıcaklığında biraz bekletmeliyiz çünkü buzdolabında soğukta bekleyen yumurta direk pişirilmek üzere ocağa konursa kabuğu çatlayacak içi su dolacak ve yumurta lezzeti kaybolacak.
  • Daha sonra yumurtayı rafadan pişirmek için uygun büyüklükte bir cezveyi yumurtaların üzerine kadar su gelecek şekilde su dolduruyorsunuz, suyun içine biraz tuz serpiyorsunuz. Tuz yumurtanın kabuğunun daha kolay soyulmasını sağlar ve son olarak orta ateşte pişirmeye bırakıyorsunuz.
  • Su kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve 4 dk. Kısık ateşte yumurtanın suyla demlenmesini bekleyin 4dk. Sonunda yumurtaları ocaktan alın, sıcak suyu boşaltın ve soğuksu içinde yumurtaları biraz bekletin yumurtalar soyulacak kadar soğumuşsa soyup istediğiniz şekilde ya servis yapıp yada yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here