Ana sayfa Ev İşleri Yoğurt Nasıl Mayalanır

Yoğurt Nasıl Mayalanır

901
1
PAYLAŞ
SAMSUNG CSC

yoğurdun sulanması,

Ev yapımı yoğurtta herhangi bir katkı maddesi olmadığı için marketlerden alınan yoğurtlara göre daha yararlıdır. Ancak evde yoğurt mayalarken sütünüzün de taze ve güvenilir olması gerekir. Peki evde yoğurt yaparken nelere dikkat etmeliyiz ? Yoğurt Nasıl Mayalanır ?

Yoğurdun sulanmaması için

Yoğurt mayalarken seçeceğiniz yoğurt kabının plastik olması ve tencere olmasından ziyade cam kavanozlarda yapılması yoğurdunuzun sulanmasını önleyecektir ve zaten kavanozun kapağı hava almadığı için yoğurdunuzu sulanmadan daha uzun süre kullanabilirsiniz aynı zamanda tüketmek için açtığınız cam kavanozda kalan yoğurdunuzu bir kaşık yardımı ile karıştırarak da yoğurdunuzun sulanmasını önlersiniz.

yoğurt mayalamak

Yoğurt nasıl mayalanır

Sütünüzü tencerede kaynattıktan sonra mayalayacağınız kavanozlara boşaltın, bir kaseye bir yemek kaşığı yoğurt koyun ve onu biraz sütle sıvılaştırın (çok sıvı olmayacak)sonrasında kavanozlardaki sütün serçe parmağınızı yakmayacak sıcaklığa gelmesi için soğumaya bırakın eğer süt serçe parmağınızı yakmıyorsa mayayı kavanozlardaki sütlere eşit miktarlarda tanzim edin biraz karıştırın ve kapaklarını iyice kapattıktan sonra bir battaniyenin içine koyun 2 saat bekletin, sütün mayalandığını kavanozların kapaklarını açtığınızda göreceksiniz mayaladığınız yoğurt biraz sıvı gibi gözükebilir siz kavanozları ağzı açık şekilde buzdolabında bir gün bekletin ertesi gün yoğurdunuzun kıvama geldiğini yemek için hazır olduğunu göreceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here